Inseminacja psa
Post wyłącznie informacyjny. O otwarciu gabinetu weterynarii poinformujemy Państwa w 2023 roku. Wszystko w ścisłej współpracy z lekarzem weterynarii.
Inseminacja suki to zabieg polegający na pobraniu od psa nasienia i umieszczeniu go w drogach rodnych suki. Termin inseminacji przypada na idealnym moment krycia suki, aby zwiększać prawdopodobieństwo pomyślności zabiegu. Przed zabiegiem należy wstępnie pobrać i poddać ocenie jakość i koncentrację nasienia samca. Zabieg można przeprowadzić za pomocą kilku rodzajów nasienia tj. nasienie świeże, rozcieńczone i schłodzone, a także zamrożone i rozmrożone. Każde z wymienionych jest możliwe do uzyskania, po wcześniejszych ustaleniach.
Inseminacja dopochwowa i domaciczna
Istnieją dwa podstawowe rodzaje inseminacji suk: dopochwową i domaciczną. Pierwsza z nich jest nieco bardziej popularna i możliwa do wykonania w wielu gabinetach weterynaryjnych. Inseminacja dopochwowa polega na pobraniu nasienia i za pomocą kateteru wprowadzenie go do pochwy.
Inseminacja domaciczna suki wymaga natomiast nieco bardziej specjalistycznego sprzętu, czyli waginoskopu, za pomocą którego lekarz wprowadza odpowiednio pobraną II frakcję nasienia do macicy. Nasienie samca jest wcześniej badane pod kątem liczebności oraz ruchliwości plemników. Inseminacja domaciczna jest najskuteczniejszą metodą zapładniania suk i zwiększa szanse zapłodnienia nawet u suczek u której zdiagnozowano problemy z płodnością.
Inseminacja domaciczna suczki pozwala na użycie zarówno nasienia schłodzonego jak i mrożonego. Raczej nie używa się tej metody w przypadku inseminacji dopochwowej, ze względu na ryzykowność takiego rozwiązania. Ta niezwykle innowacyjna metoda pozwala na transport nasienia z najdalszych krańców świata i doprowadzenie do zapłodnienia suki nawet na innym kontynencie. Często bowiem wykorzystuje się nasienie wartościowego samca, zamieszkującego inny kraj , aby zwiększyć wartość całego miotu.
Coraz częściej zatem stosuje się inseminację suk, jako działanie usprawniające rozród i pomagające rozwiązać liczne problemy z nim związane.
Jakie są zalety sztucznej inseminacji ?
- Zapłodnienie suk, które są agresywne wobec samców, a także nie mają odruchu tolerancji
- Pobranie nasienia od samców, którzy posiadają schorzenia typu ociężałość, czy choroby kręgosłupa
- Zmniejszenie ryzyka występowania chorób zakaźnych jak i wenerycznych
- Brak okresu kwarantanny w przypadku psów podróżujących.
ROZRÓD PSÓW.
Post informacyjny.🐾 Otwarcie gabinetu weterynarii polowa roku 2023.
Zapraszamy serdecznie Państwa.